24 listopada 2021 Przerwa hodowlana, podsumowania, badania HCM i badania genetyczne, koty do adopcji
 
Dzień dobry,
wiem, że część z Państwa czyta moje posty i śledzi życie naszej hodowli, niektórzy zostali opiekunami urodzonych w naszej hodowli kotów, czy dorosłych kotów pohodowlanych, niektórzy może planują maluszka z Ars Britanniki.
Wszystkim, którzy są z nami już 13 rok bardzo dziękuję za wsparcie, motywację i feed back. W tym roku powitaliśmy na świecie wiele pięknych zwierząt, niestety pożegnaliśmy także wspaniałych Przyjaciół zarówno tych ludzkich, kocich jak i psich. Podobno w życiu musi być równowaga, więc z pokorą i pamięcią przyjmujemy pożegnania, a z nadzieją i optymizmem każde nowe życie.
Pomimo, że jeszcze kilka kociąt w obserwacji biega po naszym domu, to oficjalnie zaczynamy przerwę hodowlaną. Nie oznacza to, że zamykamy hodowlę i jedziemy na wakacje – tak byłoby pięknie, ale to na razie niemożliwe – oznacza to, że w najbliższych miesiącach nie oczekujemy nowych kociąt, a czas ten przeznaczamy zawsze na rozwój hodowli i codzienną troskę o nasze stadko.
Koty są z nami nieprzerwanie od wielu lat. W naszej hodowli dość szybko przechodzą na emeryturę i tak jak obecnie Queenie, Magnolia, Magnus i William, czekają na nowe świadome domy. Każdy z naszych kocich weteranów – to pewnie duże słowa, bo zwykle kastrujemy koty 3-6 letnie – opuszcza hodowlę po kastracji, z wyczyszczonymi ząbkami, często pakietem badań genetycznych i oczywiście aktualnymi szczepieniami, wyprawką i rodowodem.
Wielokrotnie pisałam już, że adopcje nie są dla nas łatwe. Kot adopcyjny jest dorosły, ma swoje przyzwyczajenia, u nas często lubi ciszę i spokój. To jest kot piękny, kochany, ale także wymagający. Stąd o adopcjach zawsze rozmawiam telefonicznie – bo dla naszych dorosłych przyjaciół szukamy domów, gdzie znajdą szczęście na wiele lat i zarówno kot, jak i nowa rodzina, mają na tym zyskać i wzajemnie się uzupełniać.
Z tego powodu adopcje zostawiamy są często na koniec roku, gdy nasze kociaki są już najczęściej w nowych domach i mamy trochę więcej czasu na wszystko.
Ostatnie miesiące to także inwestycja w zdrowie naszych kotów. Kocury pięknie przeszły echa serduszek, a wszystkie koty w naszej hodowli badania genetyczne. Wiemy już dokładnie, jakie cechy genetyczne niosą nasze nowe i starsze pokolenia, planujemy mioty na kolejny rok. Tradycyjnie współpracujemy przy tych planach z zaprzyjaźnionymi hodowlami w Polsce i za granicą.
Tą część hodowania uwielbiam. Ktoś zapytał mnie kiedyś na ile do przodu planuję – zwykle na 3-5 lat, bo koty muszą się urodzić, dorosnąć, czasem skądś przyjechać… a i tak natura ma ostatnie słowo i czasem, gdy marzysz o kotce w wymarzonym kolorze, rodzi się kocurek 🙂, a czasem nie planujesz, a w hodowli pojawia się nowy skarb, bo zwyczajnie zawrócił Ci w głowie 🙂
I tak niedawno z hodowli Zojka przyjechała do nas nowa złota pointka, którą niedługo pokażę na stronie. Jest dla mnie wyjątkowa, bo jak kiedyś Hermiona Silverium, tak teraz Naommi, urodziła się w naszej hodowli.
W tym roku z dalekiej Rosji dołączył do nas Leonardo, a z Mołdawii Prince i Tutti.
Na początku roku pojawi się jeszcze jeden wspaniały kocurek. Nie mogę się go doczekać, bo niesie geny mojej pierwszej kotki Ellady, która odeszła od nas niespodziewanie. I tak czas zamyka pętlę.
Dzisiaj bardzo refleksyjnie, ale mimo to z nutką optymizmu na przyszłość.
Najbliższe miesiące chciałabym poświęcić na aktualizację strony, trochę nowych zdjęć naszych dorosłych kotów, a trochę po prostu na czas z kotami.
Osoby, które chciałyby dać świadomy i mądry dom naszym kotom adopcyjnym, proszę o kontakt. Chętnie opowiem o każdym z nich.
Oczywiście nie znikamy z Facebooka, Instagramu i naszej strony internetowej, ale w najbliższych tygodniach będzie nas mniej. Podładujemy bateryjki i wrócimy do Państwa z nowymi maluszkami i planami na przyszłość.
Pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy, że jesteście z nami.

 

 

 

Witamy w hodowli kotów brytyjskich Ars Britannica*PL.kocieta

 

Miłość do Brytyjczyków i ich niezwykły charakter sprawiły, że dziś w naszym domu mieszka i przynosi nam radość kilka wspaniałych kotów.

Ars Britannica*PL to jedna z pierwszych pionierskich hodowli wprowadzających do Polski nowe odmiany barwne kotów brytyjskich. W naszej hodowli  znajdziecie Państwo koty i kocięta szynszylowe - czarne srebrne i złote cieniowane oraz srebrne i złote colourpoint

[BRI ns 11, ns 12, BRI ny11, ny25, by11, cy11, cy25, ay11, ay 25 oraz BRI ns 21 33, 11 33, ny 21 33, ny 11 33, by 21 33].

"W starożytnych czasach koty były traktowane jak bogowie; nigdy o tym nie zapomniały." - Terry Pratchett

Koty Ars Britannica*PL cechuje wybitne pochodzenie, zdrowy dobór genetyczny, a przede wszystkich wspaniałe usposobienie i proludzka natura. Nasze zwierzęta to dobrze ułożeni koci arystokraci, którzy przy bliższym poznaniu okazują niezwykły charakter - przyjacielskość, empatię i towarzyskość.

Nasze koty pochodzą z najznakomitszych linii hodowlanych z Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, Rosji i Czech. Każdego z nich wybraliśmy osobiście. Nowe pokolenia rodzą się i rosną na naszych kolanach. Choć nie zawsze zostają z nami na całe życie, to stają się częścią naszej rodziny, są kochane i zadbane, mieszkają w naszym domu i asystują przy wszystkim, co robimy. Dzięki temu koty Ars Britannica*PL są bardzo socjalne i towarzyskie - te cechy przekazują zdrowemu pięknemu potomstwu. Nasze kocięta trafiają zarówno do kochających domów, jak i dobrych hodowli na całym świecie.

 Koty czarne srebrne cieniowane BRI ns 11, wbrew nazwie, mają przepiękne śnieżnobiałe futro, zaledwie przysmużone odcieniem czarnego cieniowania. U najpiękniejszych przedstawicieli tego koloru cieniowanie jest prawie nie widoczne. Od 2014 roku nasza federacja - FIFE - nie rozróżnia już podziału na koty BRI ns 11 black silver shaded i BRI ns 12 black chinchilla, czyli jaśniejszą wersję shaded.

W naszej hodowli preferujemy koty o bardzo jasnym futrze i słodkiej ekspresji pyszczka. Koty ns 11 mają czarne poduszeczki łapek i piękny czarny obrys ceglanego nosa i czarną maskarę wokół szmaragdowo zielonych okrągłych oczu.

Szynszyle to koty znacznie mniejsze od tradycyjnie ubarwionych brytyjczyków, średnia waga kotki to 3,5 kilo, kocura od 4 do 7 kilo w zależności od linii genetycznej. Futerko kotów shaded ma miękki podszerstek i sztywniejszą tzw. cripsy warstwę okrywową. Sreberka to czteronożni przyjaciele na dobre i na złe, kochający swoich właścicieli i z sympatią odnoszący się do gości zjawiających się w naszym domu. Uwielbiają być blisko i prawie zawsze szukają naszych pieszczot i czułości, są też na swój wyjątkowy sposób gadatliwe. Mimo to, nie są to koty absorbujące i nie wymagają ciągłej uwagi i opieki.

W naszej hodowli oprócz ubarwienia black silver shaded, znajdziecie Państwo także koty srebrne i złote niebieskookie w ubarwieniu point. Mają wspaniałe chabrowe oczy i białe futerko wyzłocone lub wysrebrzone na łapkach, masce pyszczka i ogonie. Są wyjątkowo piękne i unikalne.

Trzecie ubarwienie nad którym pracujemy to wspaniałe wiewiórki, czyli koty złote. Zarówno czarne, niebieskie, liliowe, jak i czekoladowe. Wszystkie mają wspaniałe futra, zielone oczy i przypominają kota z filmu Shrek. 

Niezależnie od ubarwienia koncentrujemy się na hodowaniu kotów o socjalnej naturze. Wszystkie nasze kotki są wspaniałymi troskliwymi matkami, wychowują i karmią potomstwo wspólnie, sprawiając, że nasze małe srebrne, kremowe i point kulki wyrastają na piękne koty o wspaniałych, kochanych charakterach. Natomiast kocury to wielkie puchowe niedźwiadki, które uwielbiają słodkie nic nie robienie, randki z kotkami, masę pieszczot oraz smakołyków.

Zapraszamy do poznania naszych kotów bliżej. Więcej o życiu naszej hodowli w zakładce: Aktualności.

Szczegółowe informacje o aktualnych miotach znajdziecie Państwo w zakładce: Kocięta.

Pozdrawiamy

Anna i Rafał Ferenc - Ars Britannica*PL

 


Zalety naszej hodowli


ZDROWIE 

Kocięta od urodzenia są pod opieką profesjonalnej kliniki weterynaryjnej w Warszawie. Naszymi kotami zajmuje się lekarze weterynarii Małgorzata Piekut oraz Paweł Zep.

Wszystkie koty w naszej hodowli mają przebadaną grupę krwi w celu uniknięcia konfliktu serologicznego u kociąt.

Nasza hodowla jest wolna od PKD - wszystkie koty hodowlane zostały przebadane genetycznie przez Orivet Genetic Pet Care w Australii na obecność PKD - (Polycystic Kidney Disease) i nie przenoszą genetycznych chorób nerek.

 

Wszystkie koty w naszej hodowli mają regularnie wykonywane testy krwi i są wolne od FIV [wirusa niedoboru immunologicznego kotów] oraz FELV [kociej białaczki].

Nasze koty są regularnie odrobaczane i szczepione. Przy szczepieniach każdego miotu całe stado hodowlane przechodzi rutynową kontrolę weterynaryjną.

Wszystkie koty opuszczają naszą hodowlę zachipowane i zarejestrowane w systemie SAFE - ANIMAL.

 

 


 SOCJALIZACJA

Jesteśmy hodowlą domową, koty i kocięta żyją z nami i dlatego są bardzo socjalne i bez problemu adaptują się w nowych domach.

Nasze kocięta otrzymują rodowód, bogate wyprawki i książeczkę zdrowia. Na każdym etapie ich rozwoju służymy Państwu radą i cieszymy się, otrzymując informacje, co słychać u naszych podopiecznych.

 

 

 


ROZWÓJ

Rodzice naszych kociąt pochodzą z wybitnych europejskich linii hodowlanych w Szkocji, Rosji, Niemczech, Belgii, Estonii, Austrii, Czech, Ukrainy oraz Holandii.

Zostali wytypowani nie tylko ze względu na wyjątkową urodę i zgodność z wzorcem rasy, ale również wspaniałe charaktery, zdrowie i dalekie pokrewieństwo genetyczne, tak by nasze kocięta rodziły się piękne i wolne od chorób powstających w skutek zbyt bliskiego krzyżowania.

Koty w naszej hodowli regularnie biorą udział w wystawach i są poddawane weryfikacji. To pozwala nam hodować jeszcze ładniejsze rasowe kocięta.

Nasza hodowla współpracuje z kilkoma hodowlami europejskimi i polskimi, wspólnie pracujemy nad wzorcem kotów srebrnych cieniowanych, point oraz cameo, wymieniamy się doświadczeniami i hodujemy piękne kocięta o wspaniałych charakterach.


PASJA

Hodowanie kotów jest dla nas wielką pasją i wyzwaniem. Miłość do kotów brytyjskich sprawiła, że podporządkowaliśmy dużą część naszego czasu hodowli. Pracujemy nad tworzeniem kotów o wspaniałej psychice, zachwycającym wyglądzie i niezawodnym zdrowiu. Przy sprzedaży kociąt faworyzujemy osoby, które odwiedzają naszą hodowlę osobiście. Zakup kota to decyzja na kilka lat. Chcemy, byście Państwo mieli możliwość zapoznania się z pupilem osobiście oraz sprawdzenia, czy pasujecie do siebie.

 

 

 


EDUKACJA

W trosce o rozwój hodowli i dla zapewnienia właściwego dobrostanu naszych pupili, regularnie bierzemy udział w szkoleniach i webinarach. Pogłębiamy wiedzę z zakresu weterynarii, genetyki, behawioryzmu, dietetyki, właściwej opieki i pielęgnacji na kotami.  Na co dzień służymy Państwu radą i wsparciem.

 

 

  

 


WYSTAWY

Od 11 lat regularnie bierzemy udział w międzynarodowych wystawach kotów rasowych FIFE. Nasze koty poddawane są wnikliwej ocenie sędziowskiej i zgodności ze standardem kota brytyjskiego w hodowanych przez nas kolorach. Koty zdobywają certyfikaty, tytuły oraz wyróżnienia wystawowe. Wystawy to wspaniała możliwość kontaktu z pasjonatami kotów i innymi hodowcami, skorzystania z wiedzy i doświadczenia sędziów fenologicznych i pokazania naszych kotów na żywo odwiedzającym. 

 

 

 


PRZYNALEŻNOŚĆ

Pozytywnie przeszliśmy weryfikację i jesteśmy certyfikowaną hodowlą pod auspicjami FIFE. Należymy do FPL i podlegamy pod klub No Problem. Jesteśmy także członkami prestiżowego klubu Rasowych Kotów Brytyjskich Bri Cat Club oraz Klubu Hodowców Kotów Rasowych Royal Canin.

Jako jedna z pierwszych hodowli kotów rasowych przeszliśmy pozytywną weryfikację Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w zakresie dobrostanu zwierząt oraz prowadzenia hodowli zgodnie z normami Unii Europejskiej. Od 24 sierpnia 2021 Ars Britannica oficjalnie widnieje w rejestrze Powiatowego Urzędu Weterynarii jako hodowla zatwierdzona. 

 

 


   

Znajdziesz nas także w mediach społecznościowych:

   


Kliknij na obrazek, żeby powiększyć